Popáleniny, omrzliny

Popáleniny postihujú rôzne vrstvy kože a hlbších tkanív a sú spôsobené rôznymi vplyvmi. Popáleniny môžu byť prvého, druhého, tretieho alebo štvrtého stupňa. Popáleniny 1. stupňa postihujú iba povrchovú vrstvu kože, pričom koža sčervená a opuchne. Druhý stupeň popálenín už posthuje aj nižšie vrstvy kože a prejaví sa opuchom, bolesťou a červenou kožou s pľuzgiermi.

Tretí stupeň popálenín zasahuje všetky vrstvy kože a je charakterizovaný bielym voskovitým vzľadom ale bez bolesti, nakoľko sú poškodené nervové zakončenia. Štvrtý stupeň popálenín už poškodzuje aj hlbšie štruktúry - svaly a šľachy.

Pri omrzlinách koža je poškodená lokálne, napr. na nohách, rukách, prstoch. Omrzliny sa zaraďujú do 3 stupní. 1. stupeň: bodavá bolesť v oblasti postihnutia, zblednutie, biela a necitlivá koža, ktorá sa v nasledujúcich dňoch sfarbí dohneda. 2. stupeň: prejavuje sa opuchom, tvorbou pľuzgierov a začervenaním. 3. stupeň: silné poškodenie pokožky, odumretie tkaniva.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie