Keď v tomto článku hovoríme o zeleri, máme na mysli prevažne zelerové steblá a vňať. Avšak aj jeho koreň má svoje prínosy a je vhodný hlavne do polievok.
Poďme sa teraz podrobne pozrieť na jeho hlavné dôvody, prečo je dobre ho konzumovať:
1. Zlepšuje trávenie. Niektorým ľuďom síce veľmi nechutí, lebo im pripomína „chrumkavú vodu“, no pre trávenie je vskutku prínosný. Je bohatý na vodu, ktorá v kombinácii s nerozpustnou vlákninou dobre reguluje pravidelnú stolicu.
V prípade hnačky sa zeleru radšej vyhnite, pretože má v tomto prípade silné diuretické a preháňacie účinky, čo pri strate tekutín sprevádzajúcich hnačku nie je príliš žiaduce.
2. Potláča zápal. Jeho konzumácia potlačí v tele mnohé zápaly, ktoré spôsobujú napríklad akné, astmu, bolesti kĺbov či infekcie dýchacích ciest.
3. Znižuje krvný tlak. Zeler obsahuje aktívne látky známe ako ftalídy, ktoré zlepšujú cirkuláciu krvi. Jeho konzumácia v surovom stave účinne znižuje vysoký krvný tlak.
4. Reguluje pH tela. Zeler výborne reguluje pH vnútorného prostredia a udržiava acidobázickú rovnováhu. Tá je dôležitá pre správny priebeh biochemických procesov a predchádzanie mnohých chronických ochorení ako sú cukrovka, artritída či rakovina.
5. Lieči zlý cholesterol. Zeler obsahuje látku butylftalíd, ktorá je zodpovedná za chuť a vôňu zeleru. Táto látka zároveň znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi. Podľa výskumu na Univerzite v Chicagu, len 2 stonky zeleru denne znížia hladinu cholesterolu až o 7 bodov!
6. Obsahuje „dobrú“ soľ. Zeler obsahuje prírodnú, organickú formu sodíka, nie takú, aká sa nachádza v soli. Sodík je dôležitý pre reguláciu telesných tekutín a je jedným z dôležitých elektrolytov.
8. Podporuje chudnutie. Jedno steblo zeleru má len 10 kalórii, preto ho bez obáv môžete pridávať do šalátov, varených jedál či polievok.
9. Znižuje stres. Zeler upokojuje nervový systém vďaka vysokému obsahu minerálov, zvlášť horčíku, draslíku a esenciálnym olejom. Ak zjete zeler večer, pomôže vám lepšie spať.
10. Bojuje s rakovinou. Univerzita v Illinois vykonala dve štúdie, ktoré zistili, že zeler obsahuje potentný flavodoid nazývaný luteolín.
Ten potláča rast rakovinových buniek, zvlášť nebezpečnej rakoviny pankreasu. Ďalšia štúdia zistila, že zeler dokáže výrazne oddialiť formovanie buniek rakoviny prsníka.
11. Zlepšuje intímny život. Ako uvádza Dr. Alan R. Hirsch, riaditeľ Výskumného ústavupre výskum chuti a pachov, v zeleri sa nachádzajú 2 feromóny – androstenón a androstenol, ktoré sa uvoľňujú počas žuvania zeleru a zvyšujú žiadostivosť.
Rady pre prípravu a konzumáciu zeleru
Keď kupujete v obchode zeler, vždy si vyberte taký, ktorý sa pri ohybe zlomí a teda je čerstvý a chrumkavý.
Keď ho nebudete jesť surový, radšej ho uvarte v pare ako vo vode. Takto si zachová až 99% svojich výživných látok.
Zeler si tiež lepšie uchová svoje prospešné látky, ak ho čerstvo nakrájate, nie keď ho nakrájate a potom uskladnite v chladničke.
Čo sa týka farby zeleru, tak čím je tmavší, tým výraznejšia je aj jeho chuť.