JODIS koncentrát pre tehotné a dojčiace

Kód: 540
Neohodnotené
Značka: Altermedic
€20 –2 %
3D JODIS tehot
€20 –2 % €19,45 €16,21 bez DPH
Skladom
Možnosti doručenia

JODIS koncentrát pre tehotné a dojčiace ženy podporuje tvorbu dôležitých hormónov - tyroxín, trijodthyronin, ktoré regulujú metabolizmus a mnohé biochemické procesy v ľudskom organizme, už od embrya. Tehotné a dojčiace ženy potrebujú zvýšené množstvo jódu.Už od 12. týždňa tehotenstva potrebuje plod dieťaťa jód pre vlastnú štítnu žľazu. Už mierny nedostatok jódu v gravidite môže spôsobiť fatálne poškodenia vývoja plodu, a neskôr poruchy neurokognitívnych funkcií detí, napr. sťažené uče nie, pokles verbálneho IQ a iné. JODIS koncentrát pre tehotné a dojčiace ženy je ideálny výživový doplnok na zabezpečenie zvýšenej potreby jódu u tehotných a dojčiacich žien. Je odporúčaný Medzinárodným výborom pre kontrolu porúch spôsobených nedostatkom jódu - ICCIDD.

Detailné informácie

Podrobný popis

 

JODIS koncentrát pre tehotné a dojčiace

JODIS koncentrát pre tehotné a dojčiace ženy podporuje tvorbu dôležitých hormónov - tyroxín, trijodthyronin, ktoré regulujú metabolizmus a mnohé biochemické procesy v ľudskom organizme, už od embrya. Tehotné a dojčiace ženy potrebujú zvýšené množstvo jódu.

pixel

Už od 12. týždňa tehotenstva potrebuje plod dieťaťa jód pre vlastnú štítnu žľazu. Už mierny nedostatok jódu v gravidite môže spôsobiť fatálne poškodenia vývoja plodu, a neskôr poruchy neurokognitívnych funkcií detí, napr. sťažené uče nie, pokles verbálneho IQ a iné. JODIS koncentrát pre tehotné a dojčiace ženy je ideálny výživový doplnok na zabezpečenie zvýšenej potreby jódu u tehotných a dojčiacich žien. Je odporúčaný Medzinárodným výborom pre kontrolu porúch spôsobených nedostatkom jódu - ICCIDD.

V období tehotenstva a dojčenia sa zvyšujú nároky organizmu na vitamíny a stopové prvky potrebné pre správny vývoj plodu. Jedným z najdôležitejších stopových prvkov je JÓD. Je dlhodobo známe, že jodopenie (nedostatok jódu v organizme) matky vedie k závažným poruchám priebehu tehotenstva a vývoja plodu. Dôsledkom nedostatku jódu v tehotenstve, alebo v období dojčenia, môže byť poškodenie mozgu buď vyvíjajúceho sa plodu, alebo už narodeného dieťaťa. Toto poškodenie vedie k poruche psychických funkcií a môže končiť až mentálnou retardáciou. Môže dôjsť aj k poruchám telesného rastu a vývoja orgánov.

teh-brucho

Typické sú poruchy vývoja kostry a srdcové chyby. Aj mierny nedostatok jódu a ľahké zníženie funkcie štítnej žľazy ovplyvní vývoj CNS (centrálneho nervového systému) doživotne. Napríklad pri miernom nedostatku jódu klesne inteligencie (IQ index sa môže znížiť o 7 - 13 bodov). Navyše stúpa riziko porúch v ďalšom priebehu života.

Na zvýšenej potrebe jódu v tehotenstve sa podieľa vyvíjajúci sa plod dvoma základnými mechanizmami:

 • spotrebováva hormóny štítnej žľazy, ktoré získava z organizmu matky cestou placentárneho obehu.
 • štítna žľaza plodu začína zhruba od 12. - 14. týždňa gravidity produkovať hormóny štítnej žľazy. K tomu samozrejme potrebuje dostatok jódu, ktorý získava takisto z materského obehu.

Tehotné ženy potrebujú zvýšené množstvá jódu. Od 12. týždňa tehotenstva potrebuje nenarodené dieťa jód pre vlastnú štítnu žľazu. Jód je dôležitý najmä pre vývin mozgu dieťaťa.

 AKO TO CELÉ FUNGUJE?

Štítna žľaza vychytáva z tela jód, z ktorého následne tvoria dva, pre organizmus nevyhnutné hormóny Tyroxín (T4) a trijódtyronínom (T3). Tieto dva tyreoidálnej hormóny (najmä T3) sú nevyhnutné pre vyvíjajúci sa plod, ale aj pre organizmus všeobecne. T3 patrí medzi hormóny, ktoré pôsobia priamo v bunke a preto ovplyvňujú väčšinu procesov v organizme. Hormóny štítnej žľazy všeobecne urýchľujú všetky metabolické deje, zvyšujú produkciu voľných mastných kyselín a ich oxidácii, sú nevyhnutné pre správnu diferenciáciu tkanív počas vývoja organizmu. Veľmi dôležité sú účinky na vývoj CNS. Už v ranom embryonálnom vývoji sú v mozgu prítomné receptory pre hormóny štítnej žľazy.

Nedostatok jódu v tehotenstve môže spôsobiť:

 • potrat
 • vrodené anomálie
 • pôrod mŕtveho plodu
 • endemický kreténizmus
 • mutizmus
 • mentálnu retardáciu
 • zvýšenie perinatálnej mortality

 ODPORÚČANÁ DENNÁ DÁVKA JÓDU:

 • Tehotné ženy 250 mikrogramov / deň
 • Dojčiace ženy 250 mikrogramov / deň
Nevypĺňajte toto pole:
D Avatar autora Rázštep pery 14.6.2020 22:41
Nedostatok jódu počas tehotenstva môže spôsobiť, že dieťa sa narodí s rázštepom pery
Odpovedať